تبلیغات
آفــــــریـــــنـــــش - ماه زیبا

آفــــــریـــــنـــــش

فرشته های مهربان اولی و دومی! شکوفایی اندیشه و پویایی فکرتان را از آفریدگار متعال خواهانم .

ماه زیبا


ماه در چرخش مداری خود گاهی کاملا روشن و گاهی کاملا تیره است که میزان روشنایی یا قابل رویت بودن آن یا تاریک بودن آن کامل متغیر است که ماه برای طی کردن این دوره کامل هشت مرحله به نام اهله ماه را به خود اختصاص داده که این چرخه ۲۹ روز طول می کشد تا کامل می‌شود.

هلال و بدر چگونه در آسمان پدیدار می شوند؟

ماه روشنایی خود را از خورشید تامین می کند و زمانی که خورشید با تاباندن نور سمت رو به زمین این قمر را کاملا روشن می کند ما می توانیم ماه را به صورت کامل یا بدر در آسمان رصد کنیم و اگر نور خورشید فقط قسمتی از آن ماه که به سمت ما قرار دارد روشن کند ما ماه را در سایر اشکال می بینیم که به آن فازها یا صورت های مختلف ماه می گویند.

زمانی که ماه در جهت تابش خورشید قرار می گیرد به دلیل نور زیاد، قابل رویت نیست و در واقع در تابش شدید خورشید محو می‌گردد که به این وضعیت ماه نو می‌ گویند که ماه پس از چند روز حرکت در مدار خود در سمت چپ یا شرق خورشید جای می گیرد و قسمت کوچکی از نیمه رو به زمین ماه تحت تابش نور خورشید قرار گرفته که در این حالت ما ماه را در اوایل شب به صورت داس باریکی که هر روز به قطر و میزان روشنایی آن افزوده می شود می بینیم.

تقریبا یک هفته پس از ماه نو، از دید ناظر زمینی ماه دقیقا از پهلو مورد تابش نور خورشید قرار می گیرد که در این حالت نیمی از ماه روشن و نیم دیگر آن تاریک دیده می شود و پس از یک هفته ماه از دید ناظر زمینی دقیقا در مقابل خورشید قرار گرفته و قرص کامل آن نورانی می‌شود و به دلیل اینکه این اتفاق در 13 تا 15 هر ماه رخ می دهد به آن ماه شب 14 می گویند.

از فردای این روز به بعد قطر قسمت نورانی ماه کاسته و پس از تقریبا هفت روز دوباره یک‌چهارم ماه به صورت روشن باقی می ماند و جایگاهش در آسمان در سمت راست یا در غرب خورشید می شود و قبل از طلوع خورشید در آسمان صبحگاهی پدیدار می شود تا بالاخره دوباره به وضعیت ماه نو برسد.

ارتباط زندگی انسانی با حرکات ماه

گذشتگان ما از کره ماه و چرخش منظم آن برای گاهشماری در مسائل مختلفی همچون کشاورزی استفاده می کردند وعلاوه بر آن مسافران و دریانوردان از نور و حضور ماه برای جهت‌یابی و ناوبری بهره می بردند.

علت اصلی ایجاد پدیده جزر و مد در اقانوس ها و دریاهای کره زمین گرانش ماه است که همین گرانش موجب باثبات ماندن محور گردش زمین به‌دور خود شده و اگر ماه وجود نداشت انحراف محوری زمین مرتبا تغییر کرده و همین موضوع باعث آشفته شدن آب و هوا و فصل‌ها در زمین می‌شد.

تمام صورتهای زیبای ماه

طبقه بندی: علوم دوم، آفرینش، آموزشی، دانستنی ها،
[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 01:39 ب.ظ ] [ قبول ] [ نظرات() ]